Nová sestava „Zdravotně pojištění zaměstnanci“ | Aktualizace sotware ALEF JESENÍK S.R.O. - ekonomický software
ALEF JESENÍK S.R.O. JE FIRMA, KTERÁ SE ZABÝVÁ VÝVOJEM A TVORBOU PŮVODNÍHO ČESKÉHO SOFTWARE JIŽ OD ROKU 1990.
 

Aktualizace sotware     Nová sestava „Zdravotně pojištění zaměstnanci“

Nová sestava „Zdravotně pojištění zaměstnanci“

Nabídka „Zdravotní pojištění“ v „Mzdy/Tisky měsíční uzávěrky“ je rozšířena na
- Výkaz zdravotního pojištění = stávající sestavy, a na
- Pojištění zaměstnanci = nová sestava zdravotně pojištěných zaměstnanců.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Identifikace zaměstnance je nezaměnitelně určena rodným číslem, přičemž zaměstnanec může
u zaměstnavatele vykonávat činnosti ve více vztazích, buď v rámci jednoho osobního čísla nebo více osobních čísel, s povinností odvádět či neodvádět zdravotní pojištění.
Za zdravotně pojištěného zaměstnance, z pohledu zaměstnavatele, je považován jen ten zaměstnanec, u kterého má zaměstnavatel „Oznamovací povinnost“ ke zdravotní pojišťovně alespoň z jednoho aktivního vztahu zaměstnance.

Doposud byl v „Přehledu o platbě pojistného zaměstnavatele“ zjišťován počet zdravotně pojištěných zaměstnanců programově neurčitě. Problémy vznikaly zejména při vyhodnocování pojištění u jiných vztahů než pracovních poměrů (např. u dohod, různých komisí u obcí a podobně).

O zdravotním pojištění zaměstnance rozhoduje nově jen uživatel,
a to od programové verze minimálně z 21.3.2016.

Platí, že pokud bude u zaměstnance v základních údajích vyplněno číslo zdravotní pojišťovny různé od nuly alespoň u jednoho jeho osobního čísla a současně bude v rámci tohoto osobního čísla alespoň jeden vztah aktivní, tak bude zaměstnanec zdravotně pojištěn.

Řečeno jinak. Zaměstnanec nebude zdravotně pojištěn, pokud bude pro všechny jeho aktivní vztahy vyplněno v základních údajích číslo zdravotní pojišťovny 0.

Důležité:
Pokud nemají uživatelé zdravotní pojišťovnu 0 nadefinovánu, musí si ji pořídit do číselníku 600 přes trojtečku u zdravotní pojišťovny v základních údajích. Zde po F4 a F7 pořídí novou položku 0 jen s názvem položky „Není pojištěn“.

Nová sestava uživatelům umožní tisknou seznamy zdravotně pojištěných zaměstnanců za jednotlivé pojišťovny pro jednotlivá měsíční období a také seznamy nepojištěných zaměstnanců.

Počty zdravotně pojištěných zaměstnanců ze sestavy budou uváděny v „Přehledu o platbě pojistného zaměstnavatele“.

Závěr:
Uživatelé musí před zpracováním mezd 03/2016 provést kontrolu všech nejednoznačných aktivních vztahů a v základních údajích ošetřit volbu zdravotních pojišťoven.
Nejčastěji půjde o zdravotně nepojištěné dohody, kde musí formálně zadané zdravotní pojišťovny přepsat na nulu (0).

Není-li zaměstnanec pojištěn a má tedy vyplněnu zdravotní pojišťovnu 0, tak si jeho skutečnou zdravotní pojišťovnu uživatel může poznamenat do údaje „Změna zdravotní poj“ bez vyplnění „období změny ZP“.

Aktualizace sotware     MzdyZáznam vložil Petr Laštovica dne 23.03.2016
 
© 2018 Nová sestava „Zdravotně pojištění zaměstnanci“ | Aktualizace sotware ALEF JESENÍK S.R.O. - ekonomický software Všechna práva vyhrazena. Optimalizováno pro IE7, Gecko a Operu.
Voltage Multimedia Studio - Tvorba www stránek, internetových prezentací, katalogů a eshopů.

| Thumbnails powered by Thumbshots
Sdílej odkaz na: